Κυριακή, 28 Οκτωβρίου 2012

Φωτογραφικά στιγμιότυπα παρελάσεως 28 Οκτωβρίου 2012 στην Ορμύλια





Παρασκευή 26.10.2012: Σχολική γιορτή για την επέτειο της 28 Οκτωβρίου 1940.

Όπως κάθε χρόνο πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2012 η σχολική γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.
Τη γιορτή, την οποία παρακολούθησαν από κοινού οι μαθητές του Γυμνασίου και του ΓΕ.Λ. Ορμύλιας, επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι του Γυμνασίου κα. Σαρίκου και κα. Μαλασιώτη με ομάδα μαθητών του Γυμνασίου και ο μουσικός κ. Μουστακίδης, επικεφαλής της χορωδίας του Γυμνασίου.
Μετά το πέρας του επετειακού αφιερώματος ακολούθησε η τελετή αναγόρευσης των σημαιοφόρων και παραστατών των δύο σχολείων και η επίδοση των αριστείων και βραβείων στους μαθητές των δύο σχολείων που διακρίθηκαν με τις επιδόσεις τους κατά το προηγούμενο σχολικό έτος.
Η εκδήλωση έκλεισε σε συγκινητικό κλίμα αφού οι σύλλογοι καθηγητών των δύο σχολείων απένειμαν αναμνηστικό δώρο στον επί σειρά ετών θεολόγο του σχολείου κ. Παντελή Γιαχανατζή ο οποίος συνταξιοδοτήθηκε πρόσφατα, ολοκληρώνοντας πολυετή ευδόκιμο υπηρεσία στην εκπαίδευση. Για την απονομή δεν θα μπορούσε να υπάρχει καταλληλότερο πρόσωπο από τον μαθηματικό του Γυμνασίου κ. Όρη, ο οποίος συνδέεται με στενούς δεσμούς φιλίας με τον κ. Γιαχανατζή όχι μόνο λόγω του ότι υπηρέτησαν επί πολλά χρόνια ως συνάδελφοι και συνεργάτες αλλά και για τον επιπρόσθετο λόγο ότι η γνωριμία τους κρατάει από τα εφηβικά τους χρόνια οπότε υπήρξαν, ως μαθητές Γυμνασίου, συμμαθητές!
Στη συνέχεια ο κ. Γιαχανατζής πήρε το λόγο ευχαριστώντας τους συναδέλφους του για την τιμή και απευθύνοντας παρενθέσεις και συμβουλές προς τους παριστάμενους μαθητές οι οποίοι με τη σειρά τους τίμησαν τον κ. Γιαχανατζή με θερμό, παρατεταμένο χειροκρότημα.  Η τελετή έκλεισε με την απονομή  ανθοδέσμης από τους σημαιοφόρους του Γυμνασίου στον κ. Γιαχανατζή και την αφιέρωση ενός τραγουδιού από την χορωδία του Γυμνασίου.

Ακολουθούν χαρακτηριστικά φωτογραφικά στιγμιότυπα:

Παρασκευή, 12 Οκτωβρίου 2012

ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΟΣ

Στις 13 Οκτωβρίου 2012, ημέρα θανάτου του πρωτεργάτη του μακεδονικού αγώνα Παύλου Μελά, τιμάται κάθε χρόνο η επέτειος του μακεδονικού αγώνα.
Με αφορμή τη σημαντική αυτή εθνική επέτειο πραγματοποιούνται στα σχολεία εκδηλώσεις μνήμης προς τιμήν των ηρωικών αγωνιστών της περιόδου 1904-1908, οι οποίοι με τις θυσίες τους κατάφεραν να κρατήσουν τη γη της Μακεδονίας μας ελληνική.
Με αφορμή την επέτειο του μακεδονικού αγώνα πραγματοποιήθηκε σήμερα στο σχολείο ομιλία-παρουσίαση για το ιστορικό πλαίσιο και το νόημα της επετείου του μακεδονικού αγώνα, νόημα που στις μέρες μας καθίσταται ιδιαιτέρως επίκαιρο.
Την ομιλία την οποία εκφώνησε ο Διευθυντής του Γυμνασίου Παναγιώτης Ιωαννίδης, παρακολούθησαν οι μαθητές του Γυμνασίου και του ΓΕ.Λ. Ορμύλιας.
Ας σημειωθεί ότι φέτος συμπληρώνονται 100 χρόνια από την απελευθέρωση της Μακεδονίας και της Χαλκιδικής που ήρθε ως αποτέλεσμα της νικηφόρας για τα ελληνικά στρατεύματα έκβασης των βαλκανικών πολέμων.

Τρίτη, 9 Οκτωβρίου 2012

Ώρες επικοινωνίας των κηδεμόνων με τους διδάσκοντες.

Προκειμένου να διευκολυνθούν οι κηδεμόνες των μαθητών μας ως προς την ενημέρωση της φοίτησης των παιδιών τους, μπορούν να συμβουλεύονται τον παρακάτω πίνακα όπου εμφανίζονται οι ώρες κατά τις οποίες είναι καλύτερο να επισκέπτονται το σχολείο μας για επικοινωνία με τους διδάσκοντες.
 

ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ
              ΩΡΕΣ   ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ
 
 
ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ: 2η - 3η  ώρα  (09:05 – 10:45)
και  5η  ώρα  (11:50 – 12:35)
ΤΡΙΤΗ: 4η  ώρα  (10:55 – 11:40)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
 
ΜΑΛΑΣΙΩΤΗ
ΔΕΥΤΕΡΑ:  5η  ώρα  (11:50 – 12:35)
ΤΡΙΤΗ:  5η  ώρα  (11:50 – 12:35)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
και  4η  ώρα  (10:55 – 11:40)
 
ΝΑΤΣΙΟΥ
ΔΕΥΤΕΡΑ:  6η  ώρα  (12:40 – 01:20)
ΠΕΜΠΤΗ :  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
και  4η  ώρα  (10:55 – 11:40)
 
                 ΣΑΡΙΚΟΥ
ΤΡΙΤΗ:  5η  ώρα  (11:50 – 12:35)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
ΠΕΜΠΤΗ :  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
 
 
ΤΣΟΥΛΝΑΡΑ
ΔΕΥΤΕΡΑ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
ΤΡΙΤΗ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
ΠΕΜΠΤΗ:  2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
 
 
ΜΙΣΙΧΡΟΝΗ
ΤΡΙΤΗ:  2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
και  4η – 5η ώρα  (10:55 – 12:35)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
ΠΕΜΠΤΗ :  2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  5η – 6η  ώρα  (12:40 – 01:20)
 
 
ΟΡΗΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ:  4η  ώρα  (10:55 – 11:40)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
και   6η  ώρα  (12:40 – 01:20)
ΠΕΜΠΤΗ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
και   6η  ώρα  (12:40 – 01:20)
 
 
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥΔΗΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ: 5η – 6η  ώρα  (12:40 – 01:20)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
και   4η  ώρα  (10:55 – 11:40)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: 3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
και  5η  ώρα  (11:50 – 12:35) 
 
 
ΠΥΡΟΒΑΛΗ
ΔΕΥΤΕΡΑ: 2η - 3η  ώρα  (09:05 – 10:45)
ΤΡΙΤΗ: 2η - 3η  ώρα  (09:05 – 10:45)
και   6η  ώρα  (12:40 – 01:20)
ΠΕΜΠΤΗ: 2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
 
ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ
ΤΡΙΤΗ:  4η – 5η  ώρα  (10:55 – 12:35)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
ΠΕΜΠΤΗ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
 
 
ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΔΕΥΤΕΡΑ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
ΤΡΙΤΗ:  2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  5η  ώρα  (11:50 – 12:35)
ΠΕΜΠΤΗ:  2η - 3η  ώρα  (09:05 – 10:45)
 
ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ
ΔΕΥΤΕΡΑ:  4η  ώρα  (10:55 – 11:40)
ΤΡΙΤΗ:  4η ώρα  (10:55 – 11:40)
ΠΕΜΠΤΗ:  5η – 6η ώρα  (11:50 – 01:20)
 
 
ΣΤΟΪΛΙΔΟΥ
ΔΕΥΤΕΡΑ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
ΤΡΙΤΗ:  3η – 6η ώρα  (10:00 – 01:20)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  6η  ώρα  (12:40 – 01:20)
ΠΕΜΠΤΗ:  2η - 3η  ώρα  (09:05 – 10:45)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
 
ΤΖΟΥΡΤΖΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ:  5η  ώρα  (11:50 – 12:35)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  4η – 5η  ώρα  (10:55 – 12:35)
ΜΑΛΛΙΟΥ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  4η  ώρα  (10:55 – 11:40)
 
ΜΠΟΚΙΑΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ: 4η – 5η  ώρα  (10:55 – 12:35)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  3η  ώρα  (10:00 – 10:45)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  4η  ώρα  (10:55 – 11:40)
 
 
 
ΤΡΙΓΩΝΑΚΗΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ:  4η – 5η  ώρα  (10:55 – 12:35)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  2η - 3η  ώρα  (09:05 – 10:45)
και  6η – 7η  ώρα  (12:40 – 01:20)
ΠΕΜΠΤΗ:  1η  ώρα  (08:10 – 08:55)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  2η  ώρα  (09:05 – 09:50)
και  4η  ώρα  (10:55 – 11:40)
 
 
ΜΟΥΣΤΑΚΙΔΗΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ:  4η  ώρα  (10:55 – 11:40)
ΤΕΤΑΡΤΗ:  2η - 3η  ώρα  (09:05 – 10:45)
ΠΕΜΠΤΗ:  2η - 3η  ώρα  (09:05 – 10:45)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  2η - 4η  ώρα  (09:05 – 11:40)
 
ΑΛΒΑΝΟΥ
ΔΕΥΤΕΡΑ:  2η  ώρα  (09:05 – 09:50) 
και  4η  ώρα  (10:55 – 11:40)
ΤΡΙΤΗ:  2η - 3η  ώρα  (09:05 – 10:45)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:  2η - 3η  ώρα  (09:05 – 10:45)

 

Εκλογές για την ανάδειξη του δεκαπενταμελούς μαθητικού συμβουλίου του Γυμνασίου Ορμύλιας σχ. έτους 2012-13


Την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2012 πραγματοποιήθηκαν οι εκλογές για την ανάδειξη του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου του Γυμνασίου μας, για το σχολικό έτος 2012-2013.

Τη Δευτέρα 8 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν μεταξύ των δεκαπέντε εκλεγμένων μαθητών του συμβουλίου, οι εκλογές για την ανάδειξη του προεδρείου (προέδρος, αντιπρόεδρος και γραμματέας) του 15μελούς συμβουλίου.

Το δεκαπενταμελές μαθητικό συμβούλιο οργανώθηκε σε σώμα με την εξής σύνθεση:

 
1. ΣΑΡΑΝΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Γ3) - ΠΡΟΕΔΡΟΣ
2. ΒΛΙΑΛΗΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Γ1) - ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ
3. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Γ1) - ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
4. ΜΑΡΑ ΑΝΤΡΕΑ (Γ1)
5. ΣΤΑΜΟΥΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (Γ2)
6. ΤΕΡΣΕΝΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (Γ2)
7. ΓΕΩΡΓΟΥΔΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Γ1)
8. ΚΥΡΟΜΙΤΗ ΜΑΡΙΑ (Β1)
9. ΚΑΡΠΕΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Γ1)
10. ΜΠΟΥΙΝΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Γ2)
11. ΞΑΝΘΟΥ ΑΝΝΑ (Β2)
12. ΛΕΙΒΑΔΙΩΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (Γ1)
13. ΜΑΥΡΟΔΕΛΛΟΥ ΜΑΡΙΑ (Γ3)
14. ΖΓΟΥΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ (Γ3)
15. ΜΑΡΔΑ ΜΑΡΘΑ (Γ1)
 

Εκλογές πενταμελών μαθητικών συμβουλίων Γυμνασίου Ορμύλιας σχ. έτους 2012-13 - Συνθέσεις


Την Τρίτη 25 Σεπτεμβρίου διεξήχθησαν οι εκλογές για την ανάδειξη των πενταμελών μαθητικών συμβουλίων των τμημάτων του σχολείου μας. Τις επόμενες ημέρες έγινε η κατανομή των ρόλων (πρόεδρος, γραμματέας, ταμίας, μέλη) που έχουν ως εξής:

 
Τμήμα Α1
 
Πρόεδρος
Καραδήμος Αργύριος
Γραμματέας
Κουρίλας Παναγιώτης
Ταμίας
Γιοματάρη Μαίρη
Μέλος
Καραγκιοζάς Ιωάννης
Μέλος
Κολιός Κωνσταντίνος
 
Τμήμα Α2
 
Πρόεδρος
Παρθενιώτης Ιωάννης
Γραμματέας
Οικονόμου Μαρία
Ταμίας
Σταμούδη Δήμητρα
Μέλος
Χοτομανίδης Χρήστος
Μέλος
Τσιπέλης Νικόλαος
 
Τμήμα Α3
 
Πρόεδρος
Λανταβός Γεώργιος
Γραμματέας
Ματσιώρης Γεώργιος
Ταμίας
Δροσσάς Θεόδωρος
Μέλος
Λούτσι Νικόλ
Μέλος
Μπακόλας Αθανάσιος / Ψυχούλας Ιωάννης
 
Τμήμα Β1
 
Πρόεδρος
Κυρομίτης Δημήτριος
Γραμματέας
Λούμι Ντίνο
Ταμίας
Δροσσάς Γεώργιος
Μέλος
Βλιάλη Παναγιώτα
Μέλος
Κυρομίτη Αικατερίνη
 
Τμήμα Β2
 
Πρόεδρος
Ξουζαφείρη Βασιλική
Γραμματέας
Ξανθού Άννα
Ταμίας
Χασκάσα Ελίσα
Μέλος
Στεφανίδης Στυλιανός
Μέλος
Χατζηαποστόλου Τριαντάφυλλος
 
Τμήμα Γ1
 
Πρόεδρος
Γεωργούδης Γεώργιος
Γραμματέας
Αναγνωστούδης Κωνσταντίνος
Ταμίας
Μάρα Αντρέα
Μέλος
Καραδήμος Φιλώτας
Μέλος
Καρπέτης Ιωάννης
 
Τμήμα Γ2
 
Πρόεδρος
Πανταζίδου Σταυρούλα
Γραμματέας
Σταμούδης Δημήτριος
Ταμίας
Μπλιουκά Δήμητρα
Μέλος
Τραμουντάνης Νικόλαος
Μέλος
Τερσενίδου Αικατερίνη
 

Τμήμα Γ3
 
Πρόεδρος
Σαράντης Ιωάννης
Γραμματέας
Γκιόκα Ανίλα
Ταμίας
Ζγούρου Δήμητρα
Μέλος
Μπούιντας Ιωάννης
Μέλος
Στογιάννης Σταμάτιος